Hula hoop
Hula hoop je obruč, ktorú si môžete otáčať okolo pása, krku alebo končatín. Modernú obruč hula hoop vymyslel Arthur K. Melin a Richard Knerr, ale ľudia po celom svete sa hrali s obručami, točili ich a hádzali počas celej histórie. Tradičné materiály boli vŕba, ratan, vinič, hrubá tráva, dnes sa vyrábajú najmä z plastu.
Pôvod
Pôvodní Američania používali tanec s obručami ako spôsob vyrozprávania príbehov a bájí, v ktorom sa používalo 1 až 30 obručí a ďalších rekvizít. Tieto vytvárali rôzne tvary, ktoré reprezentovali zvieratá, symboly a príbehové prvky. Tanec spravidla vykonáva sólový tanečník s viacerými obručami. V 14. storočí lekári používali drevené a kovové kruhy na liečbu pacientov trpiacich bolesťami, poruchami chrbtice, dokonca aj srdcovými chorobami.
Moderná história
Hula hoop získala medzinárodnú popularitu koncom päťdesiatych rokov minulého storočia, kedy bola plastová verzia úspešne uvedená na trh v firmou Wham-O toy. V roku 1957 vyrobili Richard Knerr a Arthur „Spud“ Melin, počínajúc myšlienkou austrálskych bambusových cvičebných obručí, plastové obruče s priemerom 1,06 metra. S reklamnými darmi a národným marketingom a maloobchodným predajom sa začalo v júli 1958. Za menej ako štyri mesiace sa predalo 25 miliónov plastových obručí a za dva roky dosiahli tržby viac ako 100 miliónov kusov. Spoločnosť Carlon Products Corporation bola jedným z prvých výrobcov hula hoopu. Obruč bola zaradená do Národnej siene slávy v The Strong v Rochesteri v New Yorku v roku 1999. Moderné cvičenie s obručami vytvorilo mnoho nových trikov. Stalo sa obľúbenou fitness aktivitou, kurzy sa vedú v mnohých mestách. Vznikol aj „fire hooping“, pri ktorom sa používa obruč s knôtmi na vonkajšej strane, sú napustené do horľaviny a zapálené. Predávajú sa aj skladacie obruče.
Svetové rekordy
Najdlhší overený záznam o točení hula hoop drží Aaron Hibbs z Ohia, ktorý krútil obručou 74 hodín a 54 minút. Najviac obručí naraz točila „Úžasná Marawa“, bolo ich 160. Najväčšia používaná obruč mala 5,04 metra v priemere.